Türkiye'de boşanma

 

Boşanma, tanıma ve tenfiz davaları

 

 

 

 

 

Tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürer

 

Bu sorunun cevabı iki unsura bağlıdır.

1-) Her iki eski-eş anlaşmalı olarak avukatlara vekaletname verirse

Anlaşmalı davalarda genelde 1 hafta - 10 gün içerisinde mahkemeden duruşma tarihi alarak tek celsede boşanma kararı (tanıma ve tenfiz kararı) alıyoruz.

2-) Boşanan eski-eşlerden sadece biri avukata vekaletname verirse (diğer eşin vekaletname vermemekte direniyor olması)

Bu soruna sık sık rastlanmaktadır. Genelde Almanya'da verilen boşanma kararından uzun zaman geçtikten sonra eski eşin adres değiştirmesi, Alman  vatandaşlığına geçmesi, kin ve intikam duygusunun olması ve buna benzer nedenlerden dolayı tanıma ve tenfiz davasına katılmayarak avukata vekalet vermekte direnmektedirler. Bu durumlarda avukat büromuz bu eşle irtibata geçerek durumu medeni şekilde izah ediyor ve vekaletname almayı başarıyoruz. Eğer olumsuz tutumu devam ederse, davayı tek eş için başlatıyor ve tebligatların eline geçmesini sağlıyoruz.

Bu durumlarda tenfiz davası daha fazla zaman almakta, ancak sonunda (diğer eşin tüm direnişine rağmen) olumlu sonuçlar alarak tanıma ve tenfiz davasında eşlerin Türkiye'de de boşanmasını sağlıyoruz.  Vekaletname vermeyen eşin tutumuna göre asgari 4 ay (yurt dışı tebligattan dolayı)  gibi bir süre söz konusu olmaktadır.1) Zamanlama açısından (anlaşmalı, her iki eş avukata vekaletname verirse)  tanıma ve tenfiz davasından bir örnek:

İlk adım

Müvekkil bizimle irtibata geçerek e-mail başvuruda bulunuyor. Kendisine aynı gün cevap vererek tüm gerekli evrakları (Türkiye'de ki avukatların vekaletname bilgileri  ve avukatlık ücret sözleşmesi)  müvekkile gönderiyoruz. İşlem süresi 1 gün.

İkinci adım

Müvekkil Türk Konsolosluğuna giderek   Türkiye'deki avukatlar için vekaletname çıkarıyor ve aynı gün vekaletname ve orjinal (Alman) mahkeme kararını bize gönderiyor. İşlem süresi 2 gün.

Üçüncü adım

Gönderilen mahkeme kararı için apostille alınması gerekli olduğu için mahkeme kararı yetkili mercilere gönderilerek apostille alınıyor (genelde 10-14 gün içerisinde apostilleli karar bize geri gönderiliyor). İşlem süresi 10 gün - 2 hafta.

Dördüncü adım

Apostille alınan karar tercüme edildikten ve Türk Konsolosluğunda tasdiklendiriliyor (istek üzerine bu işleri biz takip ediyoruz). İşlem süresi 2 gün.

Tercüme edilen ve tasdiklenen Alman boşanma kararı  vekaletnamelerle birlikte Türkiye'ye postalanıyor. Ekspres posta (maliyeti ca. 55 €)  ile 24 saat içinde normal posta süresi 3-21gün.  İşlem süresi 2 - 21 gün.

Beşinci adım

Türkiye'deki avukatlar orijinal vekaletname ve kararla birlikte hakimle yüz yüze görüşerek duruşma tarihi talebinde bulunuyorlar (hakimle yüz yüze görüşme - hakimin yoğunluğuna göre - genelde en kısa zamanda celse tarihi alabilme avantajı sağlamaktadır). İşlem süresi genelde 1 hafta -10 gün  (rekorumuz 1 gün olmuştur, fakat bu bir istisnadır).

Altıncı adım

Her iki eş temsil edildiği için, duruşma günü karar tek celsede alınmaktadır. Hakim sözlü karar verdikten sonra karar mahkeme kalemi tarafınca yazılır ve avukatlara tebliğ edilir.

Daha sonra tanıma ve tenfiz kararı bağlı olduğunuz nüfus dairesine bildirilerek kütüğünüze işlenir.

Bu işlemden sonra alınan nüfus kayıt örneğinde boşanmış olduğunuz kayıt altındadır.

Toplam süreye bakıldığında, davanın açılması ile duruşma tarihi arasında sadece 1 hafta gibi bir zaman söz konusu olduğu açıkça görülmektedir. Ancak yapılması gereken diğer işlemler ve posta süresi nedeniyle tanıma ve tenfiz davasının toplam süresi asgari 4 hafta gibi bir süre almaktadır. Bazı kişiler/avukatlar tarafınca temenni edilen tüm işlem süresinin 1 hafta sürdüğünü iddia etmeleri, yukarıda gösterilen adımlar nedeniyle, gerçek dışıdır.

 

2-)Zamanlama açısından (eşlerden sadece biri avukat vekaletname verirse) tanıma ve tenfiz davasından bir örnek:

Yukarıdaki anlaşmalı örnek dışında en çok zaman alan işlem, tanıma ve tenfiz davası açıldıktan sonra, mahkemenin yurt dışına tebligat yapmasından kaynaklanmaktadır. Mahkeme davanın açıldığını , celse tarihini ve  verilen kararın kesinleşmesi için her defasında tek tek tebligat göndermek (gerekirse bu yazıların tercüme edilmesi) zorundadır.  Her tebligatta yaklaşık 1  ay süre tanımaktadır (postanın Almanya'ya gidiş ve tebligat belgesinin geri dönüş süresi ve davalıya savunabilmesi için tanınması gereken yasal süreler)  ve toplam olarak tebligat başına yaklaşık 2 ay hesaplanması gereklidir.  Bu nedenle toplam süre yaklaşık 6 aya kadar uzamaktadır.

Bu bilgilerle tanıma ve tenfiz davasının ne kadar sürebileceğini anlatılmaya çalışılmıştır. Süreler bizim müdahale edebilemeyeceğimiz sebeplerden dolayı uzamaktadır.

Ancak burada, bizim üstümüze düşen görevi en hızlı ve titiz bir şekilde gerçekleştirdiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Tanıma ve tenfiz davası ve boşanma kararını tanıtma hakkında daha fazla bilgi:

Tanıma ve tenfiz davasıyla ilgili tüm bilgileri (avukat ücreti, yan giderler, Prozesskostenhilfe, işlem akışı v.s) içeren ücretsiz dosyanın otomatik olarak e-postanıza gönderilmesi için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra tüm bilgiler anında e-mail adresinize gönderilecektir.


E-Posta-Adresi *
 

Lütfen seçiniz  kayıt ol
 kayıt sil

 
Doldurulması gerekli bilgiler  * işaretlidir.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 Rechtsanwaltskanzlei
 

 

www.hukuk24.eu

 

Ana sayfa
Avukat
Broşür
Forum
E-Mail
Künye

     

PINARAK HUKUK BÜROSU

Engelbosteler Damm 7
30167 Hannover
 
Tel: 0511  76 11 779

Fax: 0511 76 11 780